Jdi na obsah Jdi na menu
 


...o potkanech...stránka vznikla jako "potkaní manuál", když mi sem tam někdo hlídal holky ;)


Venčení potkana

(přepracovaný text z potkan.jinak.cz)

"Zabezpečení bytu":

V prvé řadě odstraňte z dosahu potkana věci, na kterých vám opravdu záleží (Bella se mi snažila odnést třeba mobil a bratrovi okousala starý domácí úkol, měl ho ale "zarachaný" pod skřínkou, tzn nebaští všechny papíry...). Když si upřesníme pojem "dosah" u potkana: potkan vleze postupně úplně všude, holky začínaly s venčením u mně na posteli, pak se dostaly přes skřínku na druhou postel, přes baťoh na zem...teď běhají po celém pokoji, včetně třeba knihovny... Obě holky jsou velké "zahradnice", snaží se se okousat všechny kytky a vyhrabat co nejvíc hlíny od kořenů (hlavně Tara, zatím to odnesl jeden ibišek)...tzn pozor na jedovaté "tchýní jazyky" atd. Bella už má na svědomí jeden nakouslý kabel, nudila se na balkoně a asi se jí mooc líbil :(

Nebezpečí pro potkana:

Elektrické kabely - někteří potkani je koušou, jiní ne, ale nespoléhejte se na to. Kabely buď zvedněte do patřičné výšky, dejte pod koberec nebo potkana pečlivě hlídejte. Nebezpečné jsou hlavně kabely za nábytkem, zatímco vy nevíte kde je potkan, potkan si kouše a kouše...

Jedovaté květiny - břečťany, Diffenbachie,... notoricky známé druhy odstraňte z dosahu zvířete.

Pasti - aneb místa kam se dostanete ale už nemůžete ven. Napadají mě například kýčovité vázy velkých rozměrů, ale i kyblík s vodou může být osudným (nevím odkud by se vzal, ale nikdy nevíte). Potkan si v lepším případě neublíží a vy ho najdete, ale není to nic příjemného.

Dveře - kdykoliv s nimi pohnete dejte pozor, jestli potkan není poblíž. Následky mohou být hrozivé, proto si radši potkana berte na rameno sebou. Pokud venčíte více potkanů, vemte všechny.

Okna - jak už jsem zmiňovala, potkan vleze snad všude, to znamená i na okenní parapet. Je-li okno otevřené a potkan příliš zvědavý, má zaděláno na průser.

Lidský faktor - dávejte pozor kde šlapete, kam sedáte a leháte. Můj potkan s velkou oblibou lozí pod přehozem na gauči a křeslech a nevynechá příležitost prolézat peřinou. Když potkana nemáte na očích, počítejte s touto variantou. Milenecké záležitosti a dětské hry si nechte na dobu, kdy je potkan v kleci. To, že je někde poblíž, vás možná uklidní, ale potkan se může kdykoliv přidat.

Ostatní zvířata - někdy jde skloubit chov více druhů zvířat. Někteří chovají s potkany i hady, fretky, kočky a psy. Zvláště v posledním případě je celkem velká šance dobrého soužití v jedné domácnosti.

Potkan venku:

Pro svou klidnější povahu jsou vhodnější samci, ale i některé samice jsou schopné vydržet aniž by utíkaly. Potkana můžete brát sebou ven za určitých podmínek. Musí být dobře ochočený a naučený vydržet na rameni. Můžete jej tomu naučit už doma, nosit ho na sobě a dělat přitom co potřebujete. Navykáte jej tak na pohyb těla a různé zvuky, bude se vám to později hodit. Zpočátku se leká každý potkan, příkladem za všechny nástrahy jsou otevíraná minerálka a sešlápnutá PET láhev. Postupně potkana berte na menší výlety mimo byt ( já jsem s Chunky vynášela odpadkový koš). Po čase se vydejte na větší výlet, pro jistotu si sebou vezměte přepravku. Bude se snažit zalézt za tričko, ale tomu zabráníte tím, že triko přidržíte rukou, potkan se vrátí zpět na rameno. Velkou výhodou jsou dlouhé vlasy, zvířátko se pod ně může dobře schovat a je chráněno před sluncem ale i před přílišnou pozorností okolí. Pokud jdete na delší cestu, vezměte sebou vodu (např. napáječku), nějakou potravu, pamlsky a přepravku. Do ní vložte látku nebo ubrousek z jeho pelíšku, potkan na něj bude konat svou potřebu a bude mít pocit bezpečí. Ideální je neprůhledná přepravka poskytující stín a klid.

Důležité: nikdy neberte potkana ven, když je horko. Hrozí mu úpal, zánět spojivek a další nebezpečí spojené s pobytem na přímém slunci.

 

Další informace =)

Veterinář:

Jen pro jistotu, kdyby se cokoli stalo... 241 772 814 (pod kopcem za poliklinikou, jak býval Macek...)

Odkazy na potkaní weby:

http://bebecha.wz.cz/prvni.htm (výborná stránka, dobré rady atd.)

http://www.potkanomilec.info/menu_chovani.htm (téměř vše o chovu atd.)

http://www.potkani-forum.keep.cz/index.php (tady se dá najít úplně vše...)

Seznam některých chovatelů:

http://www.potkanmarvel.wz.cz/Miminka.html

http://bebecha.wz.cz/prvni.htm

http://www.mladata.info/sorrizys/